How Long Do Liposuction Results Last

نتایج لیپوساکشن چقدر ماندگار است؟ آیا چربی برداشته شده، باز می گردد؟!

بسیاری از افرادی که تحت عمل لیپوساکشن قرار گرفته اند، تصور می کنند که هر چربی حذف شده برای همیشه از بین رفته است. از برخی جهات، این یک فرض منطقی است با توجه به اینکه شما تنها با تعداد محدودی از سلول های چربی متولد شده اید. با این حال، چیزی که برخی افراد درک نمی کنند این است که چربی گاهی اوقات تغییر می کند و دوباره توزیع می شود، به خصوص اگر عادات غذایی یا ورزشی خود را بهبود ندهید.

بنابراین، در حالی که ممکن است از نتایج روش لیپوساکشن خود لذت ببرید، اشتباه است که آن را جایگزینی برای ورزش در نظر بگیرید. با مراقبت از سلامتی خود، بهتر می توانید اطمینان حاصل کنید که نتایج لیپوساکشن شما یک عمر به طول می انجامد.

حقایقی درباره چربی که باید بدانید:

بدن انسان تنها مقدار مشخصی سلول چربی دارد و با افزایش یا کاهش وزن به ترتیب بزرگ تر یا کوچک تر می شوند. تعداد و توزیع سلول های چربی ما قبل از رسیدن به بزرگسالی تنظیم می شود. به همین دلیل است که ما ممکن است برخی مناطق سرسخت داشته باشیم که در آن ها به نظر نمی رسد چربی تکان بخورد، حتی اگر در مناطق دیگر در حال کاهش وزن باشیم. اینجاست که لیپوساکشن وارد عمل می شود.

وقتی رسوبات چربی از طریق لیپوساکشن حذف می شوند، این سلول های چربی برای همیشه از بین می روند. تناسب اندام، بهبود یافته است و در حالت ایده آل، نواحی مورد نظر اکنون نسبت به بقیه نقاط بدن دارای تناسب بیشتر هستند.

با این حال، همیشه تعدادی سلول چربی باقی مانده در نواحی لیپوساکشن وجود خواهد داشت. بنابراین، اگر افزایش وزن بعدی وجود داشته باشد، سلول های چربی باقی مانده بزرگ تر خواهند شد. با این حال، از آنجا که سلول های چربی کمتری باقی خواهند ماند، این سلول ها تمایل دارند که نسبت بهتری با بقیه بدن داشته باشند حتی اگر چند پوند ضافه شوند.

اگر افزایش وزن بیش از حد وجود داشته باشد، بخش هایی از بدن که لیپوساکشن نمی شوند ممکن است ناگهان به طور نامتناسبی بزرگ تر از بقیه شوند فقط به این دلیل که سلول های چربی بیشتری در آنجا وجود دارد.

به طور خلاصه، لیپوساکشن در حالی که می تواند تناسب اندام شما را بهبود بخشد، روش موثری برای کاهش وزن نیست و قطعا به سبک زندگی سالم کمک نمی کند. در هر صورت، افزایش وزن باتوجه به اینکه باعث می شود برخی از اعضای بدن بزرگ تر از همیشه به نظر برسند، می تواند مشکل ساز باشد.

 

چگونه نتایج لیپوساکشن را ماندگار کنیم؟

بسیاری از افراد از خود می پرسند که چه کاری می توانند انجام دهند تا تناسب اندام جدید خود را طولانی تر حفظ کنند. پاسخ ساده است: ورزش کنید.

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله غدد و متابولیسم بالینی، زنان دارای وزن طبیعی که ۲.۵ تا ۳ پوند چربی شکمی داشتند، این چربی ها با لیپوساکشن حذف شدند و شش ماه پس از جراحی از ظاهر جدید خود لذت بردند.

از ۳۶ زن سالم اما غیرفعال ۲۰ تا ۳۵ ساله که این عمل را انجام داده بودند، نیمی از آن ها شش ماه پس از لیپوساکشن دوباره چربی به دست آورده بودند. بیشتر افزایش وزن با چربی زیرپوستی (چربی واقع در زیر سطح پوست)مرتبط نبود بلکه چربی احشایی، نوعی که در اطراف اندام ها قرار می گیرد و خطر دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد، مرتبط بود.

همه زنانی که افزایش وزن داشتند، ۱۰ درصد چربی احشایی بیشتری نسبت به قبل از لیپوساکشن اضافه کردند.

سایر زنان به دلیل یک برنامه تمرینی چهارماهه متشکل از تمرین های هوازی و قدرتی که سه بار در هفته انجام می شد، چربی زیر جلدی یا احشایی را به دست نیاوردند. تعجب آور نیست که این زنان در مقایسه با مقادیر پیش از عمل، چربی احشایی خود را از دست دادند.

تنظیم مجدد نقطه تعادل وزن

دانشمندان نمی دانند چرا چربی لیپوساکشن به عنوان چربی احشایی برمی گردد. ممکن است به این دلیل باشد که افراد پس از جراحی به جای شروع یک برنامه ورزشی پیشرونده، کم تحرک هستند.

در عین حال، بدن ما به خوبی برای دفاع از ذخایر چربی خود تنظیم شده است و ممکن است زمانی که ما به سرعت چربی خود را از دست می دهیم، سعی در جبران آن داشته باشیم. به نظر می رسد ورزش باعث کاهش این تلاش ها و تنظیم مجدد وزن بدن می شود.

نظریه نقطه تعادل وزن نشان می دهد که بدن دوست دارد در حالت هموستازی (تعادل)باقی بماند حتی اگر ناسالم باشد. تغییرات سریع، مانند لیپوساکشن، ممکن است باعث شود که بدن برای بازگشت به حالت قبلی خود، بیش از حد واکنش نشان دهد.

اگر چنین است، این توضیح می دهد که چرا زنانی که پس از لیپوساکشن ورزش می کردند، توانستند با فشار مداوم به بدن (با ورزش)برای تنظیم مجدد خود، از افزایش وزن احشایی جلوگیری کنند.

آنچه گفته شد، ورزش همیشه برای جلوگیری از بازتوزیع یا افزایش چربی کافی نیست.

یک بررسی در سال ۲۰۱۵ از مطالعات در جراحی چاقی نشان داد که برای لیپوساکشن شکم، تغییرات در چربی و وزن بدن معمولا گذرا هستند. دلایل این امر مشخص نیست اما برخی معتقدند که این امر نتیجه اضافه وزن متابولیکی است که در آن بدن چربی ها را بازتوزیع می کند. اینکه چرا این اتفاق در سایر قسمت های بدن رخ نمی دهد، همچنان یک راز باقی مانده است.

سخن پایانی

روشن است که در وهله اول باید در مورد لیپوساکشن و مدیریت تناسب اندام چیزهای زیادی یاد بگیریم. و مهم است که بدانیم در حالی که چندین نوع مختلف از روش های لیپوساکشن وجود دارد، اما موفقیت هر روش در مورد این نیست که از کدام روش استفاده می شود، بلکه در مورد مهارت و تجربه متخصصی است که آن جراحی  را انجام می دهد.

تا زمانی که اطلاعات بیشتری به دست نیاوریم، مهم است که با جراح خود در مورد آنچه می توانید صادقانه انتظار داشته باشید و آنچه نباید از یک عمل لیپوساکشن انتظار داشته باشید، صحبت کنید.

دکتر حسن صادقی، فوق تخصص جراحی پیکرتراشی در تهران (دارای بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی تهران) هستند و از سال 1390 در این زمینه تجربه، فعالیت و مهارت دارند.

رویای "داشتن حس خوب نسبت به ظاهر خود" را در کلینیک فوق تخصصی دکتر حسن صادقی (در تهران) می توانید به واقعیت تبدیل کنید. ارائه اطلاعات و آموزش های لازم از جانب دکتر صادقی، شما را در انتخاب بهترین و آگاهانه ترین تصمیمات در مورد ظاهر و سلامتی تان کمک خواهد کرد.

برای رزرو نوبت مشاوره، می توانید با شماره ۰۹۰۲۹۳۷۶۶۷۶ تماس بگیرید و سپس در کلینیک فوق تخصصی دکتر حسن صادقی(در تهران) حضور پیدا کنید.

به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید