دانستنیهای قبل انجام عمل لیپوساکشن

دانستنیهای قبل انجام عمل لیپوساکشن

 دانستنیهای لازم قبل از انجام عمل لیپوساکشن

بسیاری از درمان ها و روش های جراحی زیبایی یا پلاستیک وجود دارند که به شما کمک می کنند تا به اهداف خود برای احساس بهتر در مورد پوست خود دست یابید. حذف چربی از طریق لیپوساکشن یکی از روش های رایجی است که اغلب برای اهداف کانتورینگ بدن انجام می شود.

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد لیپوساکشن بدانید را مرور می کنیم: اینکه دقیقا چه چیزی است و چرا انجام می شود و عوارض احتمالی این روش.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک عمل جراحی زیبایی است که در آن چربی از نواحی خاصی از بدن مکش (ساکشن) می شود. هدف آن تغییر شکل و باز تعریف خطوط بدن است که به رژیم غذایی و ورزش اصلاح نمی شوند. توجه نمایید که اگرچه ممکن است مقداری وزن کم کنید اما این نباید به عنوان جراحی کاهش وزن در نظر گرفته شود. شایع ترین نواحی لیپوساکشن شامل شکم، باسن و ران ها هستند. همچنین این روش باید توسط یک جراح آموزش دیده و متبحر و خبره انجام شود. زیرا امکان ایجاد ناهمواری های پوستی وجود دارد. برای جلوگیری از ناهمواری های پوست پس از لیپو می توانید به مقاله ای که قبلا در مورد ان پرداختیم مراجعه کنید.

 کاری که لیپوساکشن نمی تواند انجام دهد:

لیپوساکشن نمی تواند وزن بیش از حد را حذف کند. به طور کلی، میزان چربی برداشته شده در طول یک جراحی لیپوساکشن معمول بین نیم تا 5 کیلو متغیر است.

لیپوساکشن معمولا ظاهر سلولیت را کاهش نمی دهد.

چه افرادی می توانند برای انجام لیپوساکشن اقدام کنند؟

لیپوساکشن بیشترین فایده را برای بیمارانی دارد که وزن ایده آل یا نزدیک به آن دارند و چاق نیستند. آن ها باید مناطقی از چربی داشته باشند که با وجود تلاش برای کاهش وزن، بهبود نیافته اند. همچنین توصیه می شود حداقل شش ماه قبل از عمل وزن ثابتی داشته باشید.

بهترین کاندیدها برای لیپوساکشن افراد غیرسیگاری هستند که عموماٌ در سلامت کامل به سر می برند. همچنین افرادی که دید مثبت و انتظارات واقع بینانه ای نسبت به نتیجه عمل دارند.

یک کاندیدای ایده آل برای لیپوساکشن نیز خاصیت ارتجاعی پوست و تون عضلانی (انقباض عضله در حال استراحت) خوبی خواهد داشت. در واقع، اگر بیمار قبلاً مقدار قابل توجهی وزن از دست داده باشد و پوست شل و آویزان زیادی داشته باشد، لیپوساکشن ممکن است این مشکلات را بدتر کند.

محدودیت لیپوساکشن

در زیر فهرستی از شرایطی که ممکن است مانع آمادگی فرد برای انجام لیپوساکشن شود آورده شده است:

 • چاقی مرضی.
 • سیگاری فعلی.
 • سن بالا.
 • شرایط پزشکی که جراحی را خطرناک تر می کند.
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون که نمی توان آنها را متوقف کرد.

در حالی که می توان مقادیر بیشتری از چربی را حذف کرد، لیپوساکشن با حجم زیاد با افزایش خطرات ایمنی، موج های پوستی و ناهنجاری های اندامی همراه است.

خطرات و عوارض بالقوه لیپوساکشن

مانند هر عمل جراحی، خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. برای لیپوساکشن، این موارد عبارتند از:

 • خونریزی شدید یا هماتوم
 • نکروز (مرگ بافت)
 • لخته های چربی ( وقتی چربی وارد جریان خون می شود و در رگ های خونی انباشته می شود.)
 • خطرات بیهوشی
 • تورم یا درد مداوم
 • عدم تقارن
 • تغییرات در حس پوستی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • عوارض قلبی و ریوی
 • آسیب به اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها و اندام ها
 • جای زخم نامطلوب، تغییر رنگ پوست، بی نظمی خطوط، افتادگی پوست، یا سایر نتایج زیبایی شناختی نامطلوب
 • نیاز به جراحی بیشتر(اضافی)

توجه: اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب غیرمعمول یا خونریزی بیش از حد پس از جراحی رخ داد، فورا با جراح خود تماس بگیرید.

هزینه لیپوساکشن چقدر است؟

هزینه کلی لیپوساکشن بسته به اندازه و تعداد مناطق تحت درمان و همچنین تکنیک های خاص مورد استفاده، بسیار متفاوت است. در واقع هزینه ها می توانند به طور گسترده ای متفاوت باشند. اختلاف هزینه ها به پیچیدگی عمل جراحی، منطقه جغرافیایی شما، و مهارت ها و صلاحیت های جراح شما مربوط می شود.

علاوه بر هزینه های جراحی، هزینه های بیهوشی، امکانات و آزمایشگاه، داروها و لباس های فشرده سازی اغلب به هزینه عمل اضافه می شود.

بهترین راه برای تخمین هزینه لیپوساکشن تماس با مطب و تعیین یک جلسه معاینه و مشاوره است. کافی است با شماره 09029376676 تماس بگیرید.

 

رویه های تکمیلی

از آنجایی که بسیاری از زنان به لیپوساکشن به عنوان راهی برای متعادل کردن تناسب بدن نگاه می کنند، این عمل اغلب همراه با بزرگ کردن سینه یا لیفت سینه انجام می شود.

علاوه بر این، برای بیمارانی که علاوه بر چربی اضافی در برخی از نواحی، پوست شل دارند، ممکن است عمل جراحی زیبایی شکم یا لیفت بدن برای بهبود نتیجه کلی بیمار انجام شود.

برای برخی، کوچک کردن سینه (از طریق تکنیک های سنتی یا از طریق لیپوساکشن) نیز ممکن است انتخاب شود.

 

قبل از رویه شما

جراح شما را معاینه می‌کند و آزمایش‌های آزمایشگاهی قبل از عمل را برای تأیید وضعیت سلامتی شما تجویز می‌کند. این معاینه شامل یک تاریخچه کامل سلامتی و به احتمال زیاد یک تاریخچه دقیق وزن خواهد بود.

جراح شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک تا دو هفته قبل از جراحی برخی داروها را تنظیم کنید، متوقف کنید یا شروع به مصرف برخی داروها کنید. مثلا اجتناب از آسپرین، بسیاری از داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی.

 

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

در روز عمل جراحی، از کسی بخواهید که شما را به مرکز درمانی مورد نظر برساند. در آنجا، جراح شما عکس های پیش از عمل می گیرد و نواحی مورد نظر را در بدن شما در حالی که ایستاده اید علامت گذاری می کند.

شما برای عمل جراحی آماده می شوید. خطوط مایع IV اغلب برای کمک به تنظیم سطح مایع در طول جراحی در محل مورد نظر تزریق می شود.. علاوه بر این، برای پیگیری ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن در طول عمل روی مانیتور قرار می گیرید.

بیهوشی برای راحتی شما در طول عمل انجام می شود. گاهی اوقات، از یک بیهوشی عمومی استفاده می شود تا شما برای این عمل در خواب باشید. با این حال، لیپوساکشن ممکن است با استفاده از ترکیبی از بی حسی موضعی و آرام بخش داخل وریدی نیز انجام شود. البته جراح شما بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

اکنون برش ها ایجاد می شود. این برش‌های بسیار کوچک (هر کدام حدود 1/8 تا 1/2 اینچ) توسط جراح شما در صورت امکان در چین‌های طبیعی بدن ایجاد می‌شوند تا به خوبی پنهان شوند. اغلب، هنگام درمان مناطق بزرگتر، برش های متعددی برای هر ناحیه تحت درمان ایجاد می شود.

چربی برای ساکشن آماده می شود. امروزه تکنیک های مختلفی برای بیماران جراحی پلاستیک وجود دارد. اغلب مایعات به مناطقی تزریق می شوند که لیپوساکشن می شوند تا به کاهش از دست دادن خون کمک کرده و حذف چربی را آسان تر کنند.

چربی توسط لوله های فلزی توخالی کوچکی به نام کانولا که از طریق برش ها وارد می شوند، مکش می شود. کانولاها در یک حرکت کنترل شده به عقب و جلو حرکت داده می شوند تا چربی ها را شل و مکش کنند، و از طریق لوله ها به مخازن انتظار تخلیه می شوند.

برش ها با بخیه های جراحی بسته می شوند. گاهی اوقات، لوله های کوچکی در محل های برش قرار می گیرند تا به تخلیه مایع اضافی کمک کنند.

 

ریکاوری و مرخص شدن

هنگامی که این عمل به پایان رسید، شما به قسمت ریکاوری برده می شوید که در آنجا احتمالا به شما یک لباس فشاری(فشرده سازی) برای پوشیدن داده خواهد شد تا تورم در نواحی درمان شده را کنترل کرده و به پوست شما کمک کند تا با شکل اندام جدید شما منطبق شود.

شما احتمالا بعد از چند ساعت به خانه خواهید رفت مگر اینکه جراح شما تشخیص دهد که باید شب در مرکز درمانی بمانید. وقتی به خانه می روید، ترتیبی دهید که شخصی شما را به آنجا برساند و حداقل 24 ساعت با شما بماند.

اغلب بیماران می توانند پس از تنها دو تا سه روز به کارهای غیر سخت، مانند کار پشت میز، بازگردند. کار سخت یا ورزش شدید نباید حداقل به مدت دوتا سه هفته، (بسته به وسعت عمل شما و اینکه کدام ناحیه درمان شده است) ازسر گرفته شود.

مانند تمام جراحی ها، مهم است که بدانیم این دستورالعمل‌ها می‌توانند بر اساس سلامت بیمار، تکنیک‌های مورد استفاده و سایر متغیرهای پیرامون جراحی متفاوت باشند.

صرف نظر از این، مهم است که مراقب باشید در طول دوره بهبودی، محل های برش را تحت فشار، ساییدگی یا حرکت بیش از حد قرار ندهید. هرگونه درد شدید را به پزشک خود گزارش دهید.

 

نتایج لیپوساکشن در چه مدتی قابل مشاهده است؟

تورم و کبودی پس از جراحی می تواند با لیپوساکشن قابل توجه باشد، بنابراین حداقل یک تا سه ماه پس از جراحی نمی توان نتایج را به طور کامل مورد قضاوت قرار داد. در حالی که بیشتر کبودی ها ظرف دوتا چهار هفته از بین خواهند رفت، برخی از ورم های باقی مانده ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا به طور کامل برطرف شوند.

امروزه لیپوساکشن معمولا شامل برش های بسیار کوچکی است که معمولا با گذشت زمان محو می شوند و عملا غیرقابل تشخیص می شوند.

نتیجه مورد نظر از جراحی لیپوساکشن، اندام اصلاح شده و تناسبات بهتر و متعادل تر بدن است.

خلاصه

لیپوساکشن یک عمل جراحی کانتورینگ بدن است که چربی را از بدن خارج می کند. این عمل معمولا زمانی انجام می شود که افراد قسمت هایی از چربی را در بدن خود دارند که با رژیم غذایی و ورزش بهبود نمی یابند.

اگرچه این روش به طور کلی یک روش ایمن است، اما ممکن است عوارض احتمالی وجود داشته باشد. پس از جراحی، تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح را دنبال کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

پس از لیپوساکشن ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا نتایج کامل را مشاهده کنید.

دکتر صادقی، یکی از پزشکان متبحر در زمینه ی جراحی های زیبایی در تهران می باشند که آماده ی خدمت رسانی به زیباجویان عزیز هستند.

کلام پایانی

اگر به دنبال انجام لیپوساکشن هستید، در مورد جراحانی که معتبر هستند و سابقه اثبات شده از نتایج موفقیت آمیز و ایمن دارند تحقیق کنید.

حتما قبل و بعد از جراحی تمام دستورالعمل هایی که به شما داده می شود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که نتایج مورد نظر خود را به دست آورده اید.

 

سوالات متداول

 

به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید