آیا لیپوساکشن می تواند برای کاهش وزن مفید واقع شود؟

آیا لیپوساکشن برای کاهش وزن مفید است؟

لیپوساکشن یکی از محبوب ترین روش های جراحی زیبایی است و اکثریت قریب به اتفاق بیماران لیپوساکشن می گویند که دوباره این کار را انجام خواهند داد. با این حال، جراحی بدون خطر و مشکلات نیست. اگر شما یا کسی که دوستش دارید در حال بررسی لیپوساکشن هستید، ممکن است چند سوال برای شما پیش بیاید. به عنوان مثال: آیا لیپوساکشن بر متابولیسم شما تاثیر دارد؟ آیا ریسک افزایش وزن پس از عمل را افزایش می دهد؟ اگر بعد از لیپوساکشن دوباره وزن خود را افزایش دهید از کدام ناحیه چاق می شوید؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

 

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی زیبایی کم تهاجمی است که در طی آن چربی از نواحی بدن برداشته می شود. در این روش از یک لوله نازک و توخالی به نام کانولا استفاده می شود که از طریق برش هایی وارد بدن می شود تا چربی اضافی را با استفاده از خلا یا سرنگ شل و مکش کند.

 

هدف از لیپوساکشن

به بیان ساده، لیپوساکشن جایگزینی برای کاهش وزن یا ورزش نیست. این یک روش درمان چاقی محسوب نمی شود و وعده "کاهش وزن پایدار" را نمی دهد. سلولیت را از بین نمی برد و پوست شل یا افتاده را سفت نمی کند. هدف از این روش حذف مناطقی از چربی است که به ورزش یا رژیم غذایی پاسخ نمی دهند.

 

لیپوساکشن می تواند مناطق زیر را هدف قرار دهد:

  • شکم
  • بازوها
  • باسن
  • قفسه سینه و پشت
  • ران ها
  • گردن
  • پهلوها
  • صورت
  • مچ پا
  • پستان (کم کردن اندازه پستان)

 

لیپوساکشن و افزایش وزن

سلول های چربی به طور دائمی در طول لیپوساکشن برداشته می شوند. بنابراین، آنها باز نمی گردند مگر اینکه شما به میزان قابل توجهی وزن اضافه کنید. اگر شما وزن اضافه کنید، معمولاً به نواحی تحت درمان با لیپوساکشن باز نمی گردد. با این حال، چربی در هر دو ناحیه درمان شده و درمان نشده جمع خواهد شد البته اگر شما مقدار قابل توجهی وزن اضافه کنید.

یعنی؛ از آنجایی که سلول های چربی در ناحیه تحت درمان بدن به طور دائمی برداشته می شوند، در ناحیه تحت درمان سلول های چربی برای جذب چربی تازه تشکیل شده وجود ندارد. چربی در سلول های مناطق درمان نشده بدن انباشته می شود. این افزایش وزن جدید باعث می شود که سلول های چربی باقی مانده در هر جایی از بدن شما رشد کنند. با افزایش وزن بیشتر پس از لیپوساکشن، نتایج این روش کم تر از حد ایده آل خواهد بود.

افزایش وزن در صورت غیرفعال بودن(کم تحرک بودن) خطر بیشتری دارد. چربی ممکن است به صورت چربی احشایی بازگردد که در اطراف اندام ها انباشته می شود و خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد. شما ممکن است چربی کمتری در اطراف نواحی تحت درمان داشته باشید، اما برای کاهش خطرات سلامتی باید از نظر جسمی سالم و فعال بمانید.

چگونه از افزایش وزن پس از لیپوساکشن جلوگیری کنیم؟

اگر به لیپوساکشن فکر می کنید، اما نگران افزایش وزن بعد از لیپوساکشن هستید، بهترین روش این است که قبل از انجام این عمل، تا حد امکان وزن اضافی خود را با رژیم غذایی مناسب و رژیم ورزشی کاهش دهید. پس از انجام این عمل و با تایید پزشک معالج، نتایج لیپوساکشن خود را با ادامه سبک زندگی سالم، رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود حفظ کنید.

خلاصه

لیپوساکشن حذف سلول های چربی از مناطقی از بدن است که به کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند. با این حال، افزایش وزن پس از لیپوساکشن همچنان امکان پذیر است زیرا چربی در سلول های چربی که توسط لیپوساکشن درمان نشده اند، انباشته می شود. چربی همچنین می تواند به صورت احشایی در اطراف اندام های شکم، انباشته شود.

 

کلام پایانی

لیپوساکشن می تواند میزان چربی را در مناطقی از بدن که در برابر تغییر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، تغییر دهد. در حالی که لیپوساکشن می تواند چربی را از بین ببرد، اما همچنان می تواند در صورت افزایش وزن اضافی در سراسر بدن به سایر سلول های چربی توزیع شود. بنابراین، حفظ یک سبک زندگی فعال و سالم پس از لیپوساکشن برای حفظ نتایج ضروری است.

سوالات متداول در مورد لیپوساکشن

 

به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید