لیپوساکشن

لیپوساکشن اندام ها چیست؟

بررسی مختصر: لیپوساکشن اندام ها چیست؟

روش دیگری از جراحی را که در آن از روش ساکشن برای برداشتن چربی از قسمت های خاصی از بدن مانند باسن، شکم، بازوها، ران یا گردن استفاده می‌شود لیپوساکشن می نامند. این قسمت های بدن به وسیله لیپوساکشن شکل می گیرند. لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن هم، نام های دیگر لیپوساکشن هستند.

نمی توان لیپوساکشن را یک روش کلی کاهش وزن یا جایگزینی برای کاهش وزن در نظر گرفت. اگر دارای اضافه وزن هستید، می توانید از راه رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های چاقی (مثل جراحی بای پس معده) در مقایسه با لیپوساکشن وزن بیشتری از دست دهید.

چنانچه چربی بدنتان در نقاط خاصی بسیار زیاد باشد اما وزن بدنتان ثابت باشد، احتمالا شرایط انجام لیپوساکشن را داشته باشید. در صورتی که بدن به ورزش و رژیم غذایی پاسخ نداده باشد، لیپوساکشن در این موارد انجام می گیرد: شکم، بازوهای بالایی، باسن، ساق پا و مچ پا، سینه و پشت، باسن و ران، چانه و گردن.

بعلاوه، در اکثر مواقع از لیپوساکشن می توان برای کوچک کردن سینه یا درمان ژنیکوماستی استفاده کرد.

وقتی به وزنتان اضافه می شود، تعداد سلول های چربی از نظر اندازه و حجم هم زیاد می شوند. به عبارتی، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک قسمت خاص کم می کند. مقدار چربی برداشته شده بستگی به ظاهر ناحیه و حجم چربی دارد. تغییرات کانتور حاصل به طور کلی دائمی هستند (تا زمانی که وزن شما ثابت بماند).

 

برای انجام لیپوساکشن، بایستی از سلامتی خوبی برخوردار باشید، و شرایطی مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف نداشته باشد چرا که می‌تواند جراحی را پیچیده کند.

ریسک ها و خطرات

همانند تمامی جراحی ها، لیپوساکشن هم خطراتی به همراه دارد از جمله: خونریزی و واکنش به بیهوشی

همچنین عوارض احتمالی که مخصوص لیپوساکشن هستند عبارتند از:

بی نظمی های کانتور پوستی که ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و التیام غیرمعمول، برآمدگی، موج دار یا پژمرده به نظر برسند.

آسیب زیر پوست، ناشی از لوله نازک (کانولا) که در حین لیپوساکشن استفاده می شود ممکن است ظاهر خالدار دائمی به پوست بدهد.

تجمع مایعات، پاکت های موقت مایع (سروم) می تواند در زیر پوست ایجاد شود.

احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه آسیب دیده.

عفونت های پوستی.

سوراخ داخلی.

آمبولی چربی.

مشکلات کلیوی و قلبی و ریه.

سمیت لیدوکائین.

 

قبل از عمل

قبل از عمل لیپوساکشن، پزشک شما امکان دارد دایره‌ها و خطوطی را روی قسمت هایی از بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرد، مشخص کند. علاوه بر این، عکس‌هایی گرفته می شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد عمل را با هم مقایسه کرد.

برای انجام عمل لیپوساکشن، پزشک شما بر اساس آنچه در گذشته انجام داده اید، برای اهداف درمانی شما، تکنیک مناسبی را بر روی ناحیه ای از بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرد، انتخاب می کند.

روش های مختلف لیپوساکشن عبارتند از:

لیپوساکشن تومسنت (این رایج ترین نوع لیپوساکشن است)

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)

 لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)

لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL)، اگر پزشک جراح شما تشخیص دهد که باید حجم زیادی از چربی برداشته شود یا اگر قبلاً عمل لیپوساکشن داشته اید، این روش را انتخاب می کند.

دانستنی های حین عمل

در بعضی از روش های لیپوساکشن بنا به صلاحدید پزشک احتمالاً فقط به بی حسی موضعی احتیاج پیدا شود، در غیر این صورت ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز پیدا کنید که باعث ایجاد حالت موقت بیهوشی می شود.

در حین عمل، تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را کنترل می کنند. اگر به شما بی حسی موضعی داده شد و در حین عمل احساس درد کردید، فوراً موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید. بسته به میزان برداشت چربی، عمل لیپوساکشن ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

در صورت انجام بیهوشی عمومی، شما در اتاق ریکاوری از خواب بیدار می شوید. برای نظارت بیشتر بر روند بهبودی شما چند ساعتی را در بیمارستان یا کلینیک سپری می کنید. اگر در بیمارستان باشید برای کنترل بیشتر احتمال دارد یک شب را در آنجا بگذرانید تا پرسنل پزشکی مطمئن شوند شما دچار کم آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشده اید.

پس از عمل لیپوساکشن

بعد از عمل جراحی لیپوساکشن، درد و تورم یا کبودی امری بسیار طبیعی است. پزشک جراح شما با تجویز داروی آنتی بیوتیک خطر عفونت را کاهش می دهد و درد شما را کنترل می کند.

همچنین بعد از انجام عمل، جراح برش‌های شما را امکان دارد باز بگذارد و برای تخلیه مایع، درن‌های موقتی قرار دهد. موقتاً شما برای چند هفته نیاز به پوشیدن لباس های فشرده پیدا خواهید کرد که به کمتر شدن تورم کمک شایانی می نماید. شاید نیاز باشد چند روز قبل از برگشت به فعالیت های عادی زندگی از جمله ورزش و کار کردن، کمی دیگر صبر کنید. در حین این مدت زمان، برخی از بی نظمی های کانتور را باید انتظار داشته باشید چرا که چربی باقی مانده به جای خود بر می گردد.

نتیجه عمل لیپوساکشن

بعد از انجام عمل لیپوساکشن، طی گذشت چند هفته تورم شما کاهش می یابد. در طی این مدت زمان، قسمت تحت درمان باید حجم کمتری داشته باشد و در عرض گذشت چند ماه، باید انتظار داشت که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر به خود گرفته باشد. اینکه پوست با بالارفتن سن استحکام خود را از دست می دهد امری کاملاً طبیعی است ولی نتیجه لیپوساکشن تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، کاملاً ماندگار است.

چنانچه بعد از انجام عمل لیپوساکشن اضافه وزن پیدا کنید، احتمال دارد توزیع چربی شما تغییر پیداکند. برای نمونه، ممکن است صرفنظر از این که در ابتدا چه نواحی از بدنتان تحت درمان قرار گرفته اند، چربی در اطراف شکم جمع شود.

 دکتر حسن صادقی بورد تخصصی جراحی، زیبایی پلاستیک 

به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید