ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

چگونگی انجام ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

با توجه به نتایج مطلوب تان، این جراحی می تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. معمولاً جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. اگر برای انجام این عمل سفر می ‌کنید احتمالاً از شما خواسته می ‌شود یک شب در هتل بمانید. ممکن است همزمان لیپوساکشن نیز توصیه شود.

شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید و از عمل چیزی نمی فهمید. باید حتماً  همراه داشته باشید تا شما را به خانه برساند. اگر تنها زندگی می ‌کنید و بعد از عمل به خانه می روید باید یک نفر حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

ابدومینوپلاستی توتال یا کامل: این عمل برای بیمارانی است که به بیشترین اصلاحات نیاز دارند. برش در خط بیکینی و تقریباً هم سطح موهای عانه ایجاد می شود. طول اسکار به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. جراح در صورت نیاز پوست و ماهیچه را دستکاری و تغییر شکل می دهد. با این روش یک برش در اطراف ناف زده می شود زیرا ناف باید از بافت اطراف جدا شود. گاهی لوله های درن زیر پوست شما قرار داده می شوند که طی چند روز با صلاحدید جراح برداشته خواهند شد.

ابدومینوپلاستی جزئی: ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی ابدومینوپلاستی با برش های کوتاه تر و اغلب در افرادی انجام می شود که پوست اضافی کمتری دارند. به احتمال زیاد ناف در این نوع عمل جابجا نمی شود و پوست بین خط برش و ناف جدا می شود. معمولاً  این عمل یک تا دو ساعت طول می کشد و ممکن است  مانند ابدومینوپلاستی کامل بعد از جراحی به درن نیاز داشته باشید.

ابدومینوپلاستی محیطی: در این روش ناحیه پشت نیز در عمل گنجانده می شود. وقتی ناحیه کمر و شکم چربی اضافی زیادی داشته باشد می توانید لیپوساکشن کمر یا ابدومینوپلاستی محیطی انجام دهید. روش دوم امکان برداشتن پوست و چربی ناحیه باسن و کمر را فراهم می کند و شکل بدن شما را از دو طرف بهبود می بخشد.

پس از جراحی جزئی یا کامل شکم، محل برش بخیه و بانداژ می شود. گاهی جراح از بیمار می خواهد پس از جراحی یک باند الاستیک یا لباس های تنگ مخصوص بپوشد. در این صورت باید از تمام دستورالعمل ها در مورد پوشیدن لباس و مراقبت از بانداژ پیروی شود. جراح بهترین شیوه نشستن یا خوابیدن را نیز آموزش می دهد تا کمترین درد را داشته باشید.

فعالیت جسمانی زیادی دارید باید به مدت چهار تا شش هفته از ورزش های شدید کاملاً اجتناب کنید. پزشک این موارد را طی مراحل بهبودی توصیه می کند. به طور کلی، پس از جراحی یک هفته مرخصی از کار برای بهبودی اکثر افراد کافی است. این موضوع نیز توسط پزشک تعیین می شود.

 

 

کسب آمادگی برای جراحی

مصرف سیگار می تواند عوارض را افزایش داده و بهبودی را به تاخیر بیندازد. اگر سیگاری هستید باید برای مدتی که پزشک تعیین می کنید آن را ترک کنید. صرفاً کاهش مصرف سیگار کافی نیست و باید  حداقل یک ماه قبل از عمل جراحی و تا دو هفته پس از آن از مصرف انواع نیکوتین - آدامس، برچسب و سیگارهای الکترونیکی خودداری کنید. هر چه فاصله زمانی بین ترک سیگار و جراحی طولانی تر باشد، بهتر است. باید  وعده های غذایی متعادل و کامل مصرف کنید. سعی نکنید قبل از جراحی رژیم غذایی سنگینی داشته باشید. تغذیه مناسب مکمل درمان مناسب است. گاهی جراح به عنوان بخشی از روند مشاوره قبل از عمل از شما می خواهد مصرف برخی دارو ها که خون را رقیق می کنند و همچنین برخی مکمل های غذایی را برای مدت مشخصی قبل و بعد از جراحی قطع کنید. این دارو ها شامل آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید جراح خود را مطلع کنید.

از دسترسی به مکان مناسب برای ریکاوری و برآورده کردن نیاز های خود قبل از انجام عمل جراحی مطمئن شوید. امکانات ریکاوری در خانه شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن لباس های گشاد و راحتی که به راحتی می‌توان آن را پوشید و درآورد.
 • دسترسی راحت به تلفن.
 • سر دوش دستی و صندلی حمام.
 • مقدار زیادی یخ
 • وازلین برای چرب نگه داشتن زخم ها

شما خودتان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید؛ بنابراین، پیش از جراحی محیط خانه را طبق نیازها و توقع‌ هایتان آماده کنید تا پس از بازگشت به منزل دوران نقاهت را در آسایش بگذرانید.

 • مخاطرات و مزایای جراحی

عوارض ابدومینوپلاستی یا تامی تاک چیست؟

همانطور که انتظار می رود، پس از جراحی درد و تورم خواهید داشت وپزشک در صورت نیاز داروهای ضد درد تجویز می کند.

ممکن است درد چند هفته طول بکشد و گاهی همزمان بی حسی، کبودی و خستگی کلی احساس می کنید.

این عمل نیز مانند هر عمل جراحی دیگر مخاطراتی دارد. اگر مشکلات عروقی، دیابت، بیماری قلبی، ریوی یا کبدی دارید و یا دخانیات مصرف می کنید، ممکن است خطر ابتلا به عوارض افزایش یابد. ممکن است عوارض شامل موارد زیر باشند:

 • عوارض محل زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • عفونت
 • سروما (تجمع مایع)
 • اختلال بهبود زخم
 • لخته شدن خون
 • بی حسی یا سایر تغییرات در حواس

سایر عوارض نادر تر عبارتند از:

 • نکروز چربی (مرگ سلول های چربی عمق پوست)
 • ایزوله شدن زخم
 • عدم تقارن (ناهمواری یا کج بوده اند)
 • ریکاوری و چشم انداز

نتایج جراحی:

نتایج نهایی جراحی زیبایی شکم به دلیل وجود تورم و ناتوانی بیمار برای صاف ایستادن تا زمان بهبود کامل زخم های پس از عمل مشخص نمی شود. باید بیمار بتواند پس از گذشت یک تا دو هفته صاف بایستد و انتظار می ‌رود نتیجه کلی عمل و لاغر شدن شکم تا این زمان مشخص شود. عمل ابدومینوپلاستی شکمی صاف‌تر و محکم‌تر ایجاد می کند که با وزن و نوع بدن تناسب بیشتری دارد. سابقه جراحی زیبایی شکم باعث کاهش کارایی عمل های بعدی می شود.

نتایج برای فردی که ابدومینوپلاستی انجام داده چیست؟

به طور کلی، اکثر افراد نتایج ظاهری این عمل را می پسندند. با این حال، ممکن است تا ماه‌ها پس از جراحی احساس کنند به حالت عادی برنگشته اند. پیروی از رژیم غذایی مناسب و ورزش برای حفظ ظاهر جدید بسیار مهم است. همکاری نزدیک با جراح پلاستیک و تیم جراحی برای تعیین آمادگی لازم برای آغاز زندگی عادی پس از عمل می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. عمل جراحی ابدومینوپلاستی ‌می تواند راهی شگفت‌انگیز برای تامین اهداف زیبایی شناختی باشد. فراموش نکنید با بدن خود مهربان باشید و هر کاری که می‌توانید برای بهبودی کامل خود انجام دهید.

آیا بیمه هزینه های ابدومینوپلاستی را پوشش می دهد؟

معمولاً شرکت های بیمه جراحی های زیبایی الکتیو را تحت پوشش قرار نمی دهند. اما اگر دچار فتق هستید طوری که از این طریق قابل درمان باشد یا اگر برای کاهش وزن تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، ممکن است شرکت بیمه شما درصد مشخصی از هزینه ها را پوشش دهد. باید این موضوع را همان ابتدا از شرکت بیمه خود بپرسید و نگرانی های بیمه ای خود را با ارائه دهنده خدمات مراقبت بهداشتی در میان بگذارید. ممکن است بیمه فقط بخش خاصی از جراحی را پوشش دهد و مطمئن شوید که جزئیات آن را دریافت کرده‌اید.

هزینه های جراحی شکم

هزینه جراحی تامی تاک برای تمام بیماران یکسان نیست و در کل شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • قیمت داروهای تجویزی
 • هزینه آزمایشات
 • قیمت گن پس از جراحی
 • دستمزد جراح

دستمزد جراح با توجه به تجربه جراح، نوع عمل و موقعیت مکانی کلینیک مشخص می‌ شود. اکثر شرکت های بیمه هزینه جراحی زیبایی شکم یا عوارض آن را پوشش نمی‌ دهند، اما اکثر جراحان پلاستیک تسهیلات ویژه‌ای را برای پرداخت هزینه عمل در نظر می‌گیرند.

دکتر حسن صادقی دارای بورد تخصصی جراحی، زیبایی پلاستیک این جراحی را در بهترین بیمارستان های تهران انجام می دهند.

به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید